Fixing the Oscars – 1991

BEST ENGLISH LANGUAGE FILM

WINNER: The Silence of the Lambs

– JFK
– Barton Fink
– Beauty and the Beast
– Proof
– Terminator 2: Judgement Day

BEST NON-ENGLISH LANGUAGE FILM

WINNER: Raise the Red Lantern

– La Double vie de Véronique
– Only Yesterday
– Days of Being Wild
– La Belle noiseuse

BEST ACTOR

WINNER: Anthony Hopkins (The Silence of the Lambs)

– John Turturro (Barton Fink)
– River Phoenix (My Own Private Idaho)
– Kevin Costner (JFK)
– Jeff Bridges (The Fisher King)
– Nick Nolte (The Prince of Tides)

BEST ACTRESS

WINNER: Gong Li (Raise the Red Lantern)

– Jodie Foster (The Silence of the Lambs)
– Irène Jacob (La Double vie de Véronique)
– Geena Davis (Thelma & Louise)
– Susan Sarandon (Thelma & Louise)

BEST SUPPORTING ACTOR

WINNER: John Goodman (Barton Fink)

– Alan Rickman (Truly, Madly, Deeply)
– Samuel L. Jackson (Jungle Fever)
– Tommy Lee Jones (JFK)
– Russell Crowe (Proof)

BEST SUPPORTING ACTRESS

WINNER: Caifei He (Raise the Red Lantern)

– Maggie Cheung (Days of Being Wild)
– Juliette Lewis (Cape Fear)
– Jane Birkin (La Belle noiseuse)
– Kate Nelligan (The Prince of Tides)

BEST DIRECTOR

WINNER: Krzysztof Kieslowski (La Double vie de Véronique)

– Zhang Yimou (Raise the Red Lantern)
– Oliver Stone (JFK)
– Jonathan Demme (The Silence of the Lambs)
– James Cameron (Terminator 2: Judgement Day)

BEST CINEMATOGRAPHY

WINNER: Robert Richardson (JFK)

– Lun Yang, Fei Zhao (Raise the Red Lantern)
– Darius Khondji (Delicatessen)
– Slawomir Idziak (La Double vie de Véronique)
– Italo Petriccione (Mediterraneo)

BEST ADAPTED SCREENPLAY

WINNER: Ted Tally (The Silence of the Lambs, from the novel by Thomas Harris)

– Ni Zhen (Raise the Red Lantern, from the novel Dà Hóng Denglóng Gaogao Guà by Su Tong)
– Oliver Stone & Zachary Sklar (JFK, from the books On the Trail of the Assassins by Jim Garrison and Crossfire: The Plot That Killed Kennedy by Jim Marrs)
– Dick Clement, Ian La Frenais & Roddy Doyle (The Commitments, from the novel by Doyle)
– Gus Van Sant (My Own Private Idaho, from the play Henry IV by William Shakespeare)

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

WINNER: John Singleton (Boyz n the Hood)

– Joel & Ethan Coen (Barton Fink)
– Isao Takahata (Only Yesterday)
– Anthony Minghella (Truly Madly Deeply)
– Krzysztof Kieslowski & Krzysztof Piesiewicz (The Double Life of Veronique)
– Callie Khouri (Thelma & Louise)

BEST ORIGINAL SCORE

WINNER: Zbigniew Preisner (The Double Life of Veronique)

– John Williams (JFK)
– Giancarlo Bigazzi & Marco Falagiani (Mediterraneo)
– Thomas Newman (The Rapture)
– James Newton Howard (The Prince of Tides)
– Naoki Tachikawa & Jiping Zhao (Raise the Red Lantern)
– Howard Shore (The Silence of the Lambs)
– Brad Fiedel (Terminator 2: Judgment Day)

BEST ADAPTED / SONG / MUSICAL SCORE

WINNER: G. Marq Roswell, music supervisor (The Commitments)

– Alan Menken & Kenneth Bennet, supervising music editor (Beauty and the Beast)
– Amanda McBroom & Teruhiko Saigo & Seiichiro Uno (Only Yesterday)
– George Jackson & Doug McHenry, music supervisors (New Jack City)
– Carlton Kaller, music editor (The Doors)
– Alex Steyermark, music editor (Jungle Fever)

BEST SONG

WINNER: Alan Menken & Howard Ashman, “Beauty and the Beast” (Beauty and the Beast)

– Alan Menken & Howard Ashman, “Be Our Guest” (Beauty and the Beast)
– Bryan Adams & Michael Kamen, “Everything I Do I Do It For You” (Robin Hood: Prince of Thieves)
– Eric Clapton & Will Jennings, “Tears in Heaven” (Rush)
– Stevie Wonder, “Jungle Fever” (Jungle Fever)
– U2, “Until the End of the World” (Until the End of the World)

BEST FILM EDITING

WINNER: Joe Hutshing & Pietro Scalia (JFK)

– Conrad Buff & Mark Goldblatt & Richard A. Harris (Terminator 2: Judgment Day)
– Craig McKay (The Silence of the Lambs)
– Gerry Hambling (The Commitments)
– Jacques Witta (The Double Life of Veronique)

BEST ART DIRECTION

WINNER: Jean Rabasse (Delicatessen)

– Juiping Cao (Raise the Red Lantern)
– Bob Goldstein & Leslie McDonald (Barton Fink)
– Andrew Precht & Thomas E. Sanders (Hook)
– Ben van Os & Jan Roelfs (Prospero’s Books)
– Joseph P. Lucky (Terminator 2: Judgment Day)

BEST COSTUME DESIGN

WINNER: Huamiao Tong (Raise the Red Lantern)

– Ruth Myers & Barbara Matera (The Addams Family)
– Anthony Powell (Hook)
– Corrine Jorry (Madame Bovary)
– Richard Hornung (Barton Fink)
– Albert Wolsky (Bugsy)
– Marlene Stewart (JFK)

BEST SPECIAL EFFECTS:

WINNER: Terminator 2: Judgment Day

– Delicatessen
– Naked Lunch
– Freddy’s Dead: The Final Nightmare
– Hook

BEST SHORT
WINNER: De Artificiali Perspectiva

– Blackfly
– Manipulation
– Office Space
– Strings

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: