Fixing the Oscars 2.0 – 1977

BEST PICTURE (English-Language)

Annie Hall – WINNER!

– Star Wars
– Close Encounters of the Third Kind
– 3 Women
– Eraserhead

BEST PICTURE (Non-English Language)

That Obscure Object of Desire – WINNER!

– Soldier of Orange
– The Ascent
– Stroszek
– A Special Day
– Suspiria

BEST ACTOR

Richard Dreyfuss (The Goodbye Girl) – WINNER!

– Woody Allen (Annie Hall)
– Fernando Rey (That Obscure Object of Desire)
– Marcello Mastroianni (A Special Day)
– John Travolta (Saturday Night Fever)

BEST ACTRESS

Shelley Duvall (3 Women) – WINNER!

– Diane Keaton (Annie Hall)
– Gena Rowlands (Opening Night)
– Isabelle Huppert (The Lacemaker)
– Kathleen Quinlan (I Never Promised You a Rose Garden)

BEST SUPPORTING ACTOR

Peter Firth (Equus) – WINNER!

– Alec Guinness (Star Wars)
– Harrison Ford (Star Wars)
– Dennis Hopper (The American Friend)
– Maximilian Schell (Julia)

BEST SUPPORTING ACTRESS

Sissy Spacek (3 Women) – WINNER!

– Vanessa Redgrave (Julia)
– Mink Stole (Desperate Living)
– Melinda Dillon (Close Encounters of the Third Kind)
– Tuesday Weld (Looking for Mr. Goodbar)

BEST DIRECTOR

Woody Allen (Annie Hall) – WINNER!

– Luis Buñuel (That Obscure Object of Desire)
– George Lucas (Star Wars)
– Steven Spielberg (Close Encounters of the Third Kind)
– Robert Altman (3 Women)

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

Woody Allen, Marshall Brickman (Annie Hall) – WINNER!

– Robert Altman (3 Women)
– George Lucas (Star Wars)
– David Mercer (Providence)
– Neil Simon (The Goodbye Girl)

BEST ADAPTED SCREENPLAY

Luis Buñuel, Jean-Claude Carriere [from the novel “La Femme et le pantin” by Pierre Louÿs] (That Obscure Object of Desire) – WINNER!

– Lewis John Carlino, Gavin Lambert [from the novel by Joan Greenberg] (I Never Promised You a Rose Garden)
– Paolo Taviani, Vittorio Taviani [from the book by Gavino Ledda] (Padre padrone)
– Kees Holierhoek, Gerard Soeteman, Paul Verhoeven [from the book by Erik Hazelhoff Roelfzema] (Soldier of Orange)
– Alvin Sargent [from the novel by Lillian Hellman] (Julia)

BEST CINEMATOGRAPHY

Vilmos Zsigmond (Close Encounters of the Third Kind) – WINNER!

– Robby Müller (The American Friend)
– Luciano Tovoli (Suspiria)
– Frank Tidy (The Duellists)
– Herbert Cardwell & Frederick Elmes (Eraserhead)
– Jost Vacano (Soldier Of Orange)

BEST ORIGINAL SCORE

John Williams (Star Wars) – WINNER!

– Dario Argento & the Goblins [Agostino Marangolo, Massimo Morante, Fabio Pignatelli & Claudio Simonetti] (Suspiria)
– John Williams (Close Encounters of the Third Kind)
– Miklós Rózsa (Providence)
– Jerry Goldsmith (Capricorn One)

BEST ADAPTED/SONG/MUSICAL SCORE

Barry, Robin & Maurice Gibb (original songs); David Shire (music adaptor) (Saturday Night Fever) – WINNER!

– John Kander & Fred Ebb (original songs); Ralph Burns (music supervisor) (New York, New York)
– Music director uncredited (Killer of Sheep)
– Claude Debussy, Antonin Dvorák, Maurice Ravel, Jean Sibelius, Antonio Vivaldi & Igor Stravinsky (adapted compositions); music director uncredited (Allegro non troppo)
– Stephen Sondheim (adapted songs); Paul Gemignani (musical director); Jonathan Tunick (orchestrator) (A Little Night Music)

BEST ORIGINAL SONG

“New York, New York”, John Kander & Fred Ebb (New York, New York) – WINNER! (tied)
“Nobody Does It Better”, Marvin Hamlisch & Carol Bayer Sager (The Spy Who Loved Me) – WINNER! (tied)

– “Stayin’ Alive”, Barry, Robin & Maurice Gibb (Saturday Night Fever)
– “But the World Goes ‘Round”, John Kander & Fred Ebb (New York, New York)
– “The Journey”, Sammy Fain, Carol Connors & Ayn Robbins (The Rescuers)
– “Night Fever”, Barry, Robin & Maurice Gibb (Saturday Night Fever)

BEST SOUND

Eraserhead – WINNER! (tied)
Star Wars – WINNER! (tied)

– Close Encounters of the Third Kind
– Suspiria
– The Last Wave

BEST FILM EDITING

Paul Hirsch, Marcia Lucas & George Lucas (Star Wars) – WINNER!

– David Lynch (Eraserhead)
– Hélène Plemiannikov (That Obscure Object of Desire)
– Ralph Rosenblum & Wendy Greene Bricmont (Annie Hall)
– Jane Sperr (Soldier of Orange)

BEST ART DIRECTION

Leslie Dilley & Norman Reynolds (Star Wars) – WINNER!

– David Lynch (Eraserhead)
– Daniel A. Lomino (Close Encounters of the Third Kind)
– Harry Kemm & Robert De Vestel (New York, New York)
– Giuseppe Bassan (Suspiria)

BEST COSTUME DESIGN

John Mollo (Star Wars) – WINNER!

– Theadora Van Runkle (New York, New York)
– Tom Rand (The Duellists)
– Anthea Sylbert (Julia)
– Shirley Russell (Valentino)

BEST SPECIAL EFFECTS

Star Wars – WINNER!

-Close Encounters of the Third Kind
– Capricorn One
– Martin
– Suspiria
– The Spy Who Loved Me

BEST SHORT FILM

The Bead Game – WINNER!

– The Sand Castle
– The Metamorphosis of Mr. Samsa
– Powers of 10
– Dog’s Dialogue

SPECIAL ACHIEVEMENT AWARD

James Earl Jones for his vocal performance in Star Wars – WINNER!

– Star Wars for its opening credit

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: