Fixing the Oscars 2.0 – 1939

BEST ENGLISH-LANGUAGE PICTURE


Gone with the Wind – WINNER!

– The Wizard of Oz
– Mr. Smith Goes to Washington
– Stagecoach
– The Four Feathers
– Ninotchka

BEST NON-ENGLISH-LANGUAGE PICTURE

La règle du jeu / The Rules of the Game – WINNER!

– Le jour se lève / Daybreak
– La fin du jour / The End of the Day
– Zangiku monogatari / The Story of the Last Chrysanthemum

BEST ACTOR

Robert Donat (Goodbye, Mr. Chips) – WINNER!

– James Stewart (Mr. Smith Goes to Washington)
– Clark Gable (Gone with the Wind)
– Marcel Dalio (La règle du jeu)
– Henry Fonda (Young Mr. Lincoln)
– Charles Laughton (The Hunchback of Notre Dame)
– Laurence Olivier (Wuthering Heights)

BEST ACTRESS

Vivien Leigh (Gone with the Wind) – WINNER!

– Judy Garland (The Wizard of Oz)
– Greta Garbo (Ninotchka)
– Bette Davis (Dark Victory)
– Jean Arthur (Mr. Smith Goes to Washington)

BEST SUPPORTING ACTOR

Bert Lahr (The Wizard of Oz) – WINNER! (tied)
Thomas Mitchell (Stagecoach) – WINNER! (tied)

– Jules Berry (Le jour se lève)
– Jean Renoir (La règle du jeu)
– Brian Aherne (Juarez)
– John Barrymore (Midnight)
– Moore Marriott (Ask a Policeman)

BEST SUPPORTING ACTRESS

Hattie McDaniel (Gone with the Wind) – WINNER!

– Arletty (Le jour se lève)
– Olivia de Havilland (Gone with the Wind)
– Margaret Hamilton (The Wizard of Oz)
– Greer Garson (Goodbye, Mr. Chips)

BEST DIRECTOR

Jean Renoir (La règle du jeu) – WINNER!

– Victor Fleming (Gone with the Wind)
– John Ford (Stagecoach)
– Marcel Carné (Le jour se lève)
– Frank Capra (Mr. Smith Goes to Washington)
– Victor Fleming (The Wizard of Oz)

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

Jean Renoir & Carl Koch (La règle du jeu) – WINNER!

– Charles Brackett, Billy Wilder, Edwin Justus Mayer & Franz Schulz (Midnight)
– Charles Brackett, Billy Wilder, Walter Reisch & Melchior Lengyel (Ninotchka)
– Jacques Prévert & Jacques Viot (Le jour se lève)
– Sidney Buchman & Lewis R. Foster (Mr. Smith Goes to Washington)

BEST ADAPTED SCREENPLAY

Sidney Howard [from the novel by Margaret Mitchell] (Gone with the Wind) – WINNER!

– Noel Langley, Florence Ryerson & Edgar Allan Woolf [from the book by L. Frank Baum] (The Wizard of Oz)
– Dudley Nichols [from the story “The Stage to Lordsburg” by Ernest Haycox] (Stagecoach)
– R.C. Sheriff, Claudine West & Eric Maschwitz [from the novel by James Hilton] (Goodbye, Mr. Chips)
– Yoshikata Yoda & Matsutaro Kawaguchi [from the serial by Shofu Muramatsu] (The Story of the Last Chrysanthemum)
– Ben Hecht & Charles MacArthur [from the novel by Emily Brontë] (Wuthering Heights)

BEST CINEMATOGRAPHY

Gone with the Wind (Ernest Haller, Ray Rennhan) – WINNER!

– Wuthering Heights (Gregg Toland)
– La règle du jeu (Jean Bachelet, Alain Renoir)
– Stagecoach (Bert Glennon)
– The Wizard of Oz (Harold Rosson)

BEST ORIGINAL MUSIC SCORE

Max Steiner (Gone with the Wind) – WINNER!

– Aaron Copland (Of Mice and Men)
– Erich Wolfgang Korngold (The Private Lives of Elizabeth and Essex)
– Max Steiner (Dark Victory)
– Alfred Newman (Wuthering Heights)
– Miklos Rozsa (The Four Feathers)

BEST ADAPTED/SONG SCORE

Harold Arlen & E. Y. Harburg (original songs); Herbert Stothart & George Stoll (music adaptation & conducting); Murray Cutter, Ken Darby & Paul Marquardt (orchestral and vocal arrangements) (The Wizard of Oz) – WINNER!

– Louis Gruenberg, Richard Hagemen, Franke Harling, John Leipold & Leo Shuken (adaptors of songs by Stephen Foster et. al.) (Stagecoach)
– Richard Rodgers & Lorenz Hart (songs from stage version); Nacio Herb Brown & Arthur Freed (original and adapted songs); Stephen Foster et. al. (adapted songs); George Stoll (musical director); Roger Edens (music adaptor) (Babes in Arms)

BEST SONG

“Over the Rainbow”, Harold Arlen & E. Y. Harburg (The Wizard of Oz) – WINNER!

– “If I Only Had a Brain”, Harold Arlen & E. Y. Harburg (The Wizard of Oz)
– “We’re Off to See the Wizard”, Harold Arlen & E. Y. Harburg (The Wizard of Oz)
– “Lydia the Tattooed Lady”, Harold Arlen & E. Y. Harburg (At the Circus)
– “Oh, Give Me Time for Tenderness”, Edmund Goulding & Elsie Janis (Dark Victory)
– “See What the Boys in the Back Room will Have”, Frederick Hollander & Frank Loesser (Destry Rides Again)

BEST SOUND

Gone with the Wind – WINNER!

– The Wizard of Oz
– Stagecoach
– Gunga Din
– Union Pacific

BEST FILM EDITING

Hal C. Kern & James E. Newcom (Gone with the Wind) – WINNER!

– Blanche Sewell & Margaret Booth (The Wizard of Oz)
– Otho Lovering & Dorothy Spencer (Stagecoach)
– Al Clark & Gene Havlick (Mr. Smith Goes to Washington)
– Viola Lawrence (Only Angels Have Wings)

BEST ART DIRECTION

Cedric Gibbons & Elmer Sheeley (The Wizard of Oz) WINNER!

– Lyle R. Wheeler & William Cameron Menzies (Gone with the Wind)
– Van Nest Polglase (The Hunchback of Notre Dame)
– Lionel Banks (Mr. Smith Goes to Washington)
– Alexandre Trauner (Le Jour se Lève)

BEST COSTUME DESIGN

Adrian (The Wizard of Oz) – WINNER!

– Walter Plunkett (Gone with the Wind)
– Omar Kiam (Wuthering Heights)
– Walter Plunkett (The Hunchback of Notre Dame)
– Orry-Kelly (The Private Lives of Elizabeth and Essex)

BEST SPECIAL EFFECTS

The Wizard of Oz – WINNER!

– Gone with the Wind
– The Rains Came
– Only Angels Have Wings
– Union Pacific

BEST SHORT FILM

Peace on Earth – WINNER!

– The Ugly Duckling
– Rhythm on the Reservation
– Small Fry
– Detouring America
– Love on the Wing

SPECIAL ACHIEVEMENT AWARD

Jack Dawn for the makeup design of The Wizard of Oz – WINNER!

– Perc Westmore for the makeup design of The Hunchback of Notre Dame

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s


%d bloggers like this: