Archive for the ‘1929’ Category

Fixing the Oscars 2.0 – 1929

December 30, 2010

BEST NON-ENGLISH LANGUAGE PICTURE

Chelovek s kino-apparatom (Man with a Movie Camera) – WINNER!

– Die Büchse der Pandora (Pandora’s Box)
– Arsenal
– Tagebuch einer Verlorenen (Diary of a Lost Girl)
– Asphalt

BEST ENGLISH-LANGUAGE PICTURE

Hallelujah! – WINNER!

– A Cottage on Dartmoor
– The Cocoanuts
– Blackmail
– The Love Parade

BEST ACTOR

Maurice Chevalier (The Love Parade) WINNER! (tied)
Uno Henning (A Cottage on Dartmoor) WINNER! (tied)

– Chico Marx (The Cocoanuts)
– Groucho Marx (The Cocoanuts)
– Harpo Marx (The Cocoanuts)

BEST ACTRESS

Louise Brooks (Die Büchse der Pandora) – WINNER!

– Anna May Wong (Piccadilly)
– Helen Morgan (Applause)
– Gloria Swanson (Queen Kelly)
– Jeanne Eagels (The Letter)
– Ita Rina (Erotikon)

BEST SUPPORTING ACTOR

Lupino Lane (The Love Parade) – WINNER!

– Donald Calthrop (Blackmail)
– Hans Adalbert Schlettow (A Cottage on Dartmoor)
– Francis Lederer (Die Büchse der Pandora)
– Cyril Ritchard (Blackmail)

BEST SUPPORTING ACTRESS

Nina Mae McKinney (Hallelujah!) – WINNER!

– Seena Owen (Queen Kelly)
– Bessie Love (The Broadway Melody)
– Marie Prevost (The Godless Girl)
– Margaret Dumont (The Cocoanuts)
– Lillian Roth (The Love Parade)

BEST DIRECTOR

Dziga Vertov (Chelovek s kino-apparatom) – WINNER!

– G. W. Pabst (Die Büchse der Pandora)
– King Vidor (Hallelujah!)
– Anthony Asquith (A Cottage on Dartmoor)
– Aleksandr Dovzhenko (Arsenal)

BEST ADAPTED SCREENPLAY

Ladislaus Vajda [from the plays “Die Büchse der Pandora” and “Erdgeist” by Frank Wedekind] (Die Büchse der Pandora) – WINNER!

– Alfred Hitchcock, Benn W. Levy & Charles Bennett [from the play by Bennett] (Blackmail)
– Morrie Ryskind [from the play by George S. Kaufman] (The Cocoanuts)
– Rudolf Leonhardt [from the novel by Margarete Böhme] (Tagebuch einer Verlorenen)
– Ernest Vajda & Guy Bolton [from the play “The Prince Consort” by Leon Xanrof] (The Love Parade)

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

Akira Fushimi & Yasujirô Ozu ( Gakusei romance: Wakaki hi – Days of Youth) – WINNER!

– Wanda Tuchock, Ransom Rideout, Richard Schayer & King Vidor (Hallelujah!)
– Anthony Asquith & Herbert Price (A Cottage on Dartmoor)
– Jeanie Macpherson (The Godless Girl)
– Erich von Stroheim (Queen Kelly)

BEST CINEMATOGRAPHY

Chelovek s kino-apparatom – WINNER!

– Die Büchse der Pandora
– Arsenal
– Tagebuch einer Verlorenen
– Hallelujah!

BEST ADAPTED/SONG SCORE

Nacio Herb Brown & Arthur Freed (original songs) (The Broadway Melody) – WINNER!

– Victor Schertzinger & Clifford Grey (original songs) (The Love Parade)

BEST ORIGINAL SONG

“Singin’ in the Rain”, Nacio Herb Brown & Arthur Freed (Hollywood Revue of 1929) – WINNER!

– “You Were Meant for Me”, Nacio Herb Brown & Arthur Freed (The Broadway Melody)
– “Waiting at the End of the Road”, Irving Berlin (Hallelujah!)
– “Swanee Shuffle”, Irving Berlin (Hallelujah)

BEST FILM EDITING

Dziga Vertov (Chelovek s kino-apparatom) – WINNER!

– Josep Fleisler (Die Büchse der Pandora)
– Aleksandr Dovzhenko (Arsenal)
– Emile de Ruelle (Blackmail)
– Hugh Wynn (Hallelujah!)

BEST ART DIRECTION

Cedric Gibbons (Hallelujah!) – WINNER!

– Cedric Gibbons & Mitchell Leisen (Dynamite)
– Harold Miles (Queen Kelly)
– W.C. Arnold (Blackmail)
– Hans Rouc (Mocny Czlowiek)

BEST COSTUME DESIGN

Ernö Metzner (Tagebuch einer Verlorenen) – WINNER!

– Gottlieb Hesch (Die Büchse der Pandora)
– Uncredited (Piccadilly)
– Travis Banton (The Love Parade)
– Paul Burns (The Iron Mask)
– Max Rée (Queen Kelly)

BEST SPECIAL EFFECTS

Chelovek s kino-apparatom – WINNER!

BEST SHORT FILM

Un Chien Andalou – WINNER!

– The Skeleton Dance
– Big Business
– Regen
– Wrong Again

Fixing the Oscars – 1929

July 22, 2008

Best Picture in a non-English Language

Man with a Movie Camera WINNER!

– Pandora’s Box
– Diary of a Lost Girl
– Days of Youth

Best Picture in the English Language

Hallelujah WINNER

– Cocoanuts
– Picadilly
– Noah’s Ark
– Blackmail

Best Actor in a Leading Role

Chico Marx (The Cocoanuts) WINNER

– Groucho Marx (The Cocoanuts)
– Harpo Marx (The Cocoanuts)
– George Arliss (Disraeli)
– Tatsuo Saito (Days of Youth)
– Maurice Chevalier (The Love Parade)
– Ronald Colman (Bulldog Drummond)

Best Actress in a Leading Role

Louise Brooks (Pandora’s Box) WINNER

– Louise Brooks (Diary of a Lost Girl)
– Anna Mae Wong (Picadilly)
– Delores Del Rio (Evangeline)
– Gloria Swanson (Queen Kelly)

Best Actor in a Supporting Role

Lupino Lane (The Love Parade) WINNER

– Cyril Ritchard (Blackmail)
– Francis Lederer (Pandora’s Box)
– Donald Calthrope (Blackmail)

Best Actress in a Supporting Role

Seena Owen (Queen Kelly) WINNER

– Margaret Dumont (The Cocoanuts)
– Bessie Love (The Broadway Melody)
– Nina Mae McKinney (Hallelujah)
– Sara Allgood (Blackmail)

Best Director

Dziga Vertov (Man with the Movie Camera) WINNER

– G.W. Pabst (Pandora’s Box)
– King Vidor (Hallelujah)
– Alfred Hitchcock (Blackmail)
– E.A. Dupont (Picadilly)

Best Cinematography

Mikhail Kaufman (Man with the Movie Camera)WINNER

– Barney McGill & Hal Mohr (Noah’s Ark)
– Gordon Avil (Hallelujah)
– Gunther Krampf (Pandora’s Box)
– Fritz Arno Wagner and Sepp Allgeier (Diary of a Lost Girl)

Best Song

“You Were Meant for Me” Nacio Herb Brown, Arthur Freed (The Broadway Melody) WINNER tied
“Singin’ in the Rain” (Hollywood Revue of 1929)WINNER tied

– “Waiting at the End of the Road” Irving Berlin (Hallelujah)
– “Swanee Shuffle” Irving Berlin (Hallelujah)

“Best Adapted Screenplay”

Alfred Hitchcock, Benn W. Levy, Michael Powell (Blackmail, from the play by Charles Bennett) (Winner!)

– Joseph Fleisler, Georg Wilhelm Pabst, Ladislaus Vajda (Pandora’s Box, from the plays Erdgeist and Die Büchse der Pandora by Franz Wedekind)
– Rudolf Leonhardt (Diary of a Lost Girl, from the novel Das Tagebuch einer Verlorenen by Margarete Böhme)
– Guy Bolton, Ernest Vajda (The Love Parade, from the play The Prince Consort by Jules Chancel and Leon Xanrof)
– Julien Josephson (Disraeli, from the play by Louis N. Parker)
– Morrie Ryskind (The Cocoanuts, from the play by George S. Kaufman)

“Best Original Screenplay”

Yasujiro Ozu, Akira Fushimi (Days of Youth) (Winner!)

– Jeanie Macpherson, John Howard Lawson, Gladys Unger (Dynamite)
– King Vidor, Wanda Tuchock, Ransom Rideout, Richard Schayer (Hallelujah)
– Arnold Bennett (Piccadilly)
– Anthony Coldeway, De Leon Anthony, & Darryl F. Zanuck (Noah’s Ark)
– Erich von Stroheim, Marian Ainslee (Queen Kelly)

Best Film Editing

WINNER: Yelizaveta Svilova (The Man With the Movie Camera)

– Emile de Ruelle (Blackmail)
– uncredited (Pandora’s Box)
– uncredited (Diary of a Lost Girl)
– Harold McCord (Noah’s Ark)

Best Art-Direction

WINNER: Cedric Gibbons (Hallelujah!)
WINNER: Cedric Gibbons, Mitchell Leisen (Dynamite)

– Harold Miles (Queen Kelly)
– C. Wilfred Arnold (Blackmail)
– Hans Dreier (The Love Parade)
– Anton Grot (Noah’s Ark)

Best Costume Design

WINNER: uncredited (Noah’s Ark)

– Travis Banton (The Love Parade)
– uncredited (Piccadilly)
– Max Reé (Queen Kelly)
– uncredited (Diary of a Lost Girl)

“Best Short Film”

Winner: Un Chien Andalou

– Big Business
– The Skeleton Dance
– Wrong Again