Archive for the ‘1958’ Category

Fixing The Oscars 2.0 – 1958

October 2, 2010

BEST PICTURE (English-Language)

Vertigo – WINNER!

– Touch of Evil
– Gigi
– Some Came Running
– The Big Country

BEST PICTURE (Non-English-Language)

Mon oncle – WINNER!

– Popiól i diament (Ashes and Diamonds)
– I Soliti ignoti (Big Deal on Madonna Street)
– Jalsaghar (The Music Room)
– Es geschah am hellichten Tag (It Happened in Broad Daylight)
– Ansiktet (The Magician)

BEST ACTOR

James Stewart (Vertigo) – WINNER!

– David Niven (Separate Tables)
– Zbigniew Cybulski (Ashes and Diamonds)
– Paul Newman (Cat on a Hot Tin Roof)
– Sidney Poitier (The Defiant Ones)
– Orson Welles (Touch of Evil)

BEST ACTRESS

Rosalind Russell (Auntie Mame) – WINNER!

– Kim Novak (Vertigo)
– Elizabeth Taylor (Cat on a Hot Tin Roof)
– Shirley MacLaine (Some Came Running)
– Ingrid Thulin (The Magician)

BEST SUPPORTING ACTOR

Burl Ives (Cat on a Hot Tin Roof) – WINNER!

– Vittorio Gassman (Big Deal on Madonna Street)
– Joseph Calleia (Touch of Evil)
– Burl Ives (The Big Country)
– Maurice Chevalier (Gigi)

BEST SUPPORTING ACTRESS

Barbara Bel Geddes (Vertigo) – WINNER!

– Misa Uehara (The Hidden Fortress)
– Wendy Hiller (Separate Tables)
– Hope Lange (The Young Lions)
– Marlene Dietrich (Touch of Evil)

BEST DIRECTOR

Orson Welles (Touch of Evil) – WINNER!

– Alfred Hitchcock (Vertigo)
– Jacques Tati (Mon oncle)
– Vincente Minnelli (Gigi)
– Vincente Minnelli (Some Came Running)
– Andrzej Wajda (Ashes and Diamonds)

BEST ADAPTED SCREENPLAY

Orson Welles [from the novel “Badge Of Evil” by Whit Masterson] (Touch of Evil) – WINNER! (tied)
Alec Coppel & Samuel A. Taylor [from the novel “D’entre les morts” by Pierre Boileau & Thomas Narcejac] (Vertigo) – WINNER! (tied)

– Alec Guinness [from the novel by Joyce Cary] (The Horse’s Mouth)
– Richard Brooks & James Poe [from the play by Tennessee Williams] (Cat on a Hot Tin Roof)
– Alan Jay Lerner [from the novel by Colette] (Gigi)

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

Agenore Incrocci, Furio Scarpelli, Suso Cecchi d’Amico & Mario Monicelli (I soliti ignoti) – WINNER!

– Jacques Tati, Jacques Lagrange & Jean L’Hôte (Mon oncle)
– Ingmar Bergman (The Magician)
– Harold Jacob Smith & Nedrick Young (The Defiant Ones)
– Ryuzo Kikushima, Hideo Oguni, Shinobu Hashimoto & Akira Kurosawa (The Hidden Fortress)

BEST CINEMATOGRAPHY, BLACK AND WHITE

Russell Metty (Touch of Evil) – WINNER!

– Jerzy Wojcik (Ashes and Diamonds)
– Ichio Yamazaki (The Hidden Fortress)
– Gunnar Fischer (The Magician)
– Sam Leavitt (The Defiant Ones)

BEST CINEMATOGRAPHY, COLOR

Robert Burks (Vertigo) – WINNER!

– Jean Bourgoin (Mon oncle)
– Joseph Ruttenberg (Gigi)
– Franz Planer (The Big Country)
– William H. Daniels (Some Came Running)

BEST ORIGINAL SCORE

Bernard Herrmann (Vertigo) – WINNER!

– Jerome Moross (The Big Country)
– Miles Davis (Ascenseur pour l’échafaud a.k.a Elevator to the Gallows)
– Franck Barcellini & Alain Romans (Mon oncle)
– Elmer Bernstein (Some Came Running)

BEST ADAPTED / SONG SCORE

Frederick Loewe & Alan Jay Lerner (original songs); André Previn (music supervisor), Robert Tucker (vocal supervisor) (Gigi) – WINNER!

– Richard Rodgers & Oscar Hammerstein II (adapted songs); Alfred Newman (music supervisor), Ken Darby (associate music supervisor) (South Pacific)
– Richard Adler & Jerry Ross (adapted songs); Ray Heindorf (music supervisor) (Damn Yankees!)
– Harry Harris (original songs) (The Sheriff of Fractured Jaw)
– Franco Ferrara (conductor) (The Quiet American)
– Fred Spielman, Janice Torre, Kermit Goell & Peggy Lee (original songs); Muir Mathieson (music director) (tom thumb)

BEST ORIGINAL SONG

“I Remember It Well”, Frederick Loewe & Alan Jay Lerner (Gigi) – WINNER!

– “Gigi”, Frederick Loewe & Alan Jay Lerner (Gigi)
– “The Blob” (a.k.a. “Beware the Blob”), Burt Bacharach & Mack David (The Blob)
– “The Long, Hot Summer”, Alex North & Sammy Cahn (The Long, Hot Summer)
– “The Night They Invented Champagne”, Frederick Loewe & Alan Jay Lerner (Gigi)
– “The Parisians”, Frederick Loewe & Alan Jay Lerner (Gigi)
– “Thank Heaven for Little Girls”, Frederick Loewe & Alan Jay Lerner (Gigi)
– “To Love and Be Loved”, Jimmy Van Heusen & Sammy Cahn (Some Came Running)

BEST SOUND

Vertigo – WINNER!

– Mon oncle
– Gigi
– Touch of Evil
– The Defiant Ones
– Ice-Cold in Alex
– A Time to Love and a Time to Die

BEST FILM EDITING

George Tomasini (Vertigo) – WINNER!

– Frederic Knudtson (The Defiant Ones)
– Aaron Stell & Virgil Vogel (Touch of Evil)
– Suzanne Baron (Mon oncle)
– Adrienne Fazan (Gigi)
– William Hornbeck (I Want to Live!)
– Hermann Haller & Julio Peña (It Happened in Broad Daylight)

BEST ART DIRECTION, BLACK AND WHITE

Robert Clatworthy & Alexander Golitzen (Touch of Evil) WINNER!

– Iosif Shpinel (Ivan the Terrible, Part Two)
– Yoshirô Muraki (The Hidden Fortress)
– Bansi Chandragupta (The Music Room)
– Alex Vetchinsky (A Night to Remember)

BEST ART DIRECTION, COLOR

Henri Schmitt & Eugène Roman (Mon oncle) – WINNER!

– Preston Ames & William A. Horning (Gigi)
– Hal Pereira & Hal Bumstead (Vertigo)
– Malcolm C. Bert (Auntie Mame)
– William C. Andrews (The Horse’s Mouth)

BEST COSTUME DESIGN

Cecil Beaton (Gigi) – WINNER!

– Edith Head (Vertigo)
– M. Safonova (Ivan the Terrible, Part Two)
– Walter Plunkett (Some Came Running)
– Helen Rose (Party Girl)

BEST SPECIAL EFFECTS

Ray Harryhausen (The 7th Voyage of Sinbad) – WINNER!

– Wah Chang, Tom Howard & Gene Warren (tom thumb)
– John P. Fulton (Vertigo)
– Bart Sloane (The Blob)
– Sydney Pearson (Dracula)
– L. B. Abbott (The Fly)
– Uncredited (Mon oncle)

BEST SHORT FILM

The Tender Game WINNER!
Two Men and a Wardrobe WINNER!

– Glass
– Robin Hood Daffy
– Knighty Knight Bugs
– A Movie

SPECIAL ACHIEVEMENT

Saul Bass for the title design of Vertigo
Mon oncle for its animal performances

Fixing the Oscars – 1958

September 13, 2007

Best Film – English

THE WINNER: Touch of Evil

– Vertigo
– Some Came Running
– Gigi (original winner)
– The Big Country

Best Film – Non-English

THE WINNER: Nazarin

– Mon Oncle (original winner)
– Ashes and Diamonds
– Big Deal on Madonna Street (original nominee)
– The Music Room
– Elevator to the Gallows

Best Actor

THE WINNER: James Stewart (Vertigo)

– Orson Welles (Touch of Evil)
– Zbigniew Cybulski (Ashes and Diamonds)
– David Niven (Separate Tables) (original winner)
– Paul Newman (Cat on a Hot Tin Roof) (original nominee)

Best Actress

THE WINNER: Rosalind Russell (Auntie Mame) (original nominee)

– Kim Novak (Vertigo)
– Shirley MacLaine (Some Came Running) (original nominee)
– Susan Hayward (I Want to Live!) (original winner)
– Misa Uehara (The Hidden Fortress)
– Elizabeth Taylor (Cat on a Hot Tin Roof) (original nominee)

Best Supporting Actor

THE WINNER: Joseph Calleia (Touch of Evil)

– Dean Martin (Some Came Running)
– Burl Ives (The Big Country) (original winner)
– Akim Tamiroff (Touch of Evil)
– Vittorio Gassman (Big Deal on Madonna Street)

Best Supporting Actress

THE WINNER: Barbara Bel Geddes (Vertigo)

– Martha Hyer (Some Came Running) (original nominee)
– Hope Lange (The Young Lions)
– Wendy Hiller (Separate Tables)
– Marlene Dietrich (Touch of Evil)

Best Director

THE WINNER: Alfred Hitchcock (Vertigo)

– Orson Welles (Touch of Evil)
– Vincente Minnelli (Some Came Running)
– Vincente Minnelli (Gigi) (original winner)
– Luis Bunuel (Nazarin)
– Nicholas Ray (Party Girl)

Best Cinematography: B&W

THE WINNER: Russell Metty (Touch of Evil)

– Gianni Di Venanzo (Big Deal on Madonna Street)
– Gunnar Fischer (The Magician)
– Jerzy Wojcik (Ashes and Diamonds)
– Sam Leavitt (The Defiant Ones) (original winner)
– Kazuo Yamasaki (The Hidden Fortress)

Best Cinematography: Color

THE WINNER: Robert Burks (Vertigo)

– William H. Daniels (Some Came Running)
– Jean Bourgoin (Mon Oncle)
– Joseph Ruttenberg (Gigi) (original winner)
– Franz Planer (The Big Country)

Best Adapted Screenplay

THE WINNER: Orson Welles (Touch of Evil, from the novel Badge of Evil by Whit Masterson)

– Samuel A. Taylor, Alec Coppel (Vertigo, from the novel …d’Entre les Morts by Pierre Boileau & Thomas Narcejac)
– Luis Buñuel, Julio Alejandro, Emilio Carballido (Nazarín, from the novel by Benito Pérez Galdós)
– Alan Jay Lerner (Gigi, from the novel by Colette) (original winner)
– Jerzy Andrzejewski, J.J. Waggener and Andrzej Wajda (Ashes & Diamonds, from the novel Popiól i diament by Andrzejewski)
– Richard Brooks, James Poe (Cat on a Hot Tin Roof, from the play by Tennessee Williams) (original nominee)
– Terence Rattigan, John Gay (Separate Tables, from the play by Rattigan) (original nominee)

Best Original Screenplay

THE WINNER: Age, Scarpelli, Suso Cecchi d’Amico, Mario Monicelli (Big Deal on Madonna Street)

-Nedrick Young [writing as Nathan E. Douglas], Harold Jacob Smith (The Defiant Ones) (original winner)
– Shinobu Hashimoto, Ryuzo Kikushima, Akira Kurosawa, Hideo Oguni (The Hidden Fortress)
– Jacques Tati, Jean L’Hôte, Jacques LaGrange (Mon Oncle)
– Ingmar Bergman (The Magician)

Best Original Score

WINNER: Bernard Herrmann (Vertigo)

– Henry Mancini (Touch Of Evil)
– Miles Davis (Elevator To The Gallows)
– Jerome Moross (The Big Country)
– Elmer Bernstein (Some Came Running)

Best Original Song

WINNER: Alan Jay Lerner & Frederick Loewe “Gigi” (Gigi)

– Burt Bacharach & Mack David “Beware The Blob” (The Blob)
– Alan Jay Lerner & Frederick Loewe “I Remember It Well” (Gigi)
– James Van Heusen & Sammy Cahn “To Love And Be Loved” (Some Came Running)
– Alex North & Sammy Cahn “Long Hot Summer” (Long Hot Summer)

Best Musical Scoring/Adapation/Song Score

WINNER: Alan Jay Lerner, Frederick Loewe, Andre Previn, Conrad Salinger, Robert Tucker (Gigi)

– Ray Heindorf (Damn Yankees)
– Alfred Newman, Ken Darby, Edward Powell, Robert Russell Bennett, Peter King, Bernard Mayers (South Pacific)

Best Film Editing

WINNER: George Tomasini (Vertigo)

– Aaron Stell, Virgil W. Vogel, Edward Curtiss (Touch of Evil)
– Esfir Tobak (Ivan The Terrible Part II)
– Frederick Knudtson (The Defiant Ones) (original nominee)
– Suzanne Baron (Mon Oncle)

Best Art-Direction

WINNER: Henri Schmitt (Mon Oncle)

– Sergei M. Eisenstein, Isaak Shpinel (Ivan The Terrible Part II)
– William A. Horning, E. Preston Ames, Henry Grace, F. Keogh Gleason (Gigi) (original winner)
– Hal Pereira, Henry Bumstead, Sam Comer, Frank R. McKelvy (Vertigo) (original nominee)
– Robert Clatworthy, Alexander Golitzen, (sets) John P. Austin, Russell A. Gausman (Touch of Evil)

Best Costume Design

WINNER: Cecil Beaton (Gigi) (original winner)

– Edith Head (Vertigo)
– Masahiro Katô (The Hidden Forest)
– Walter Plunkett (Some Came Running) (original nominee)
– M. Safonova, Leonid Naumov (Ivan The Terrible Part II)

Best Film Short

THE WINNER: Robin Hood Daffy (d. Chuck Jones, w/Daffy Duck & Porky Pig)

– A Movie (d. Bruce Conner)
– Knighty Knight Bugs (d. Friz Freleng, w/Bugs Bunny & Yosemite Sam–Original winner, cartoon)
– Two Men and a Wardrobe (Dwaj ludzie z szafa, d. Roman Polanski)
– Glass (Glas, d. Bert Haanstra–Original 1959 winner, documentary)
– Hare-Way to the Stars (d. Chuck Jones, w/Bugs Bunny & Marvin the Martian)
The Tender Game (d. John Hubley, music by Ella Fitzgerald & the Oscar Peterson Quartet)