Archive for the ‘1984’ Category

Fixing the Oscars – 1984

June 7, 2007

BEST ENGLISH-LANGUAGE PICTURE

WINNER: Amadeus

– Paris, Texas
– Once Upon a Time in America
– This Is Spinal Tap
– The Terminator

BEST NON-ENGLISH LANGUAGE PICTURE

(WINNER) Kaze no tani no Naushika aka Nausicaä of the Valley of the Winds

– ¿Qué he hecho yo para merecer esto!! aka What Have I Done to Deserve This?
– Un dimanche à la campagne aka A Sunday in the Country
– Carmen
– Huang tu di aka Yellow Earth

BEST ACTOR

WINNER: F. Murray Abraham (Amadeus)

– Harry Dean Stanton (Paris, Texas)
– Robert Englund (A Nightmare On Elm Street)
– Tom Hulce (Amadeus)
– Joe Morton (The Brother from Another Planet)

BEST ACTRESS

WINNER: Carmen Maura (¿Qué he hecho yo para merecer esto!!)

– Julia Migenes (Carmen)
– Mia Farrow (Broadway Danny Rose)
– Judy Davis (A Passage to India)
– Vanessa Redgrave (The Bostonians)

BEST SUPPORTING ACTOR

WINNER: James Woods (Once Upon a Time in America)

– Haing S. Ngor (The Killing Fields)
– Pat Morita (The Karate Kid)
– Jeffrey Jones (Amadeus)
– Victor Bannerjee (A Passage To India)

BEST SUPPORTING ACTRESS

WINNER: Nastassja Kinski (Paris, Texas)

– Elizabeth Berridge (Amadeus)
– Peggy Ashcroft (A Passage To India)
– Sabine Azema (Un dimanche à la campagne)
– Tuesday Weld (Once Upon a Time in America)

BEST DIRECTOR

WINNER: Milos Forman (Amadeus)

– Wim Wenders (Paris, Texas)
– Sergio Leone (Once Upon a Time in America)
– Hayao Miyazaki (Kaze no tani no Naushika)
– James Cameron (The Terminator)

BEST CINEMATOGRAPHY

WINNER: Miroslav Ondrícek (Amadeus)

– Robby Müller (Paris, Texas)
– Tonino Delli Colli (Once Upon a Time in America)
– Gordon Willis (Broadway Danny Rose)
– Ernest Day (A Passage To India)

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

WINNER: Sam Shepard & L. M. Kit Carson (Paris, Texas)

– Woody Allen (Broadway Danny Rose)
– Wes Craven (A Nightmare On Elm Street)
– Joel & Ethan Coen (Blood Simple)
– John Sayles (The Brother from Another Planet)

BEST ADAPTED SCREENPLAY

WINNER (TIED): Peter Shaffer (Amadeus, from the play by Shaffer)
WINNER (TIED): Christopher Guest, Michael McKean, Harry Shearer & Rob Reiner (This Is Spinal Tap, from characters created by Guest, McKean & Shearer for the TV special The T.V. Show)

– Leonardo Benvenuti, Piero De Bernardi, Enrico Medioli, Franco Arcalli, Franco Ferrini, Stuart Kaminsky & Sergio Leone (Once Upon a Time in America, from the novel The Hoods by Harry Grey)
– Pedro Almodóvar (What Have I Done to Deserve This?, from the story “Lamb to the Slaughter” by Roald Dahl)
– Hayao Miyazaki (Nausicaä of the Valley of the Winds, from the comic book series Kaze no tani no Naushika by Miyazaki)
– Bertrand Tavernier & Colo Tavernier (A Sunday in the Country, from the novel Monsieur Ladmiral va bientôt mourir by Pierre Bost)

BEST ORIGINAL SCORE

WINNER: Ry Cooder (Paris, Texas)

– Ennio Morricone (Once Upon A Time In America)
– Randy Newman (The Natural)
– Maurice Jarre (A Passage To India)
– John Williams (Indiana Jones And The Temple Of Doom)

BEST SONG

WINNER: “When Doves Cry” (Prince – Purple Rain)

– Never Ending Story (Giorgio Moroder and Keith Forsey – Never Ending Story)
– I Can Dream About You (Dan Hartman – Streets Of Fire)
– Ghostbusters (Ray Parker Jr. – Ghostbusters)
– You’re My Choice Tonight-Choose Me(Luther Vandross and Teddy Pendergrass- Choose Me)

BEST MUSICAL SCORING/ADAPTATION/SONG SCORE

WINNER: Prince (Purple Rain)

– Talking Heads (Stop Making Sense)
– Laszlo Heltay, Zdenek Mahler, Neville Marriner (Amadeus)
– Teddy Pendergrass, Luther Vandross, Phil Woods (Choose Me)
– Christopher Guest, Michael McKean, Rob Reiner, Harry Shearer (This Is Spinal Tap)

BEST EDITING

WINNER: Michael Chandler & Nena Danevic & Michael Magill (Amadeus)

– Nino Baragli (Once Upon a Time in America)
– Mark Goldblatt (The Terminator)
– Jim Clark (The Killing Fields)
– David Lean (A Passage to India)

BEST ART DIRECTION

WINNER: Karel Cerný (Amadeus)

– Carlo Simi (Once Upon a Time in America)
– Peter Høimark (Forbrydelsens Element)
– Benjamín Fernández (Dune)
– Albert Brenner & Rick Simpson (2010)

BEST COSTUME DESIGN

WINNER Theodor Pistek & Christian Thuri (Amadeus)

– Gabriella Pescucci (Once Upon a Time in America)
– Enrico Job (Carmen)
– Bob Ringwood (Dune)
– Judy Moorcroft (A Passage to India)

BEST SPECIAL EFFECTS

WINNER: The Terminator

– Gremlins
– A Nightmare On Elm Street
– 2010
– The Company Of Wolves

BEST SHORT FILM

WINNER: Frankenweenie (Tim Burton)

– Jumping (Osamu Tezuka)
– The Book of Mary (Le Livre de Marie) (Anne-Marie Miéville)
– Anna & Bella (Børge Ring)
– The Cabinet of Jan Svankmajer (The Brothers Quay)
– Charade (John Minnis)
– Paradise (Ishu Patel)